Foto z akcií a podujatí v školskom roku

2017/2018

 

Výstava „Vesmír očami detí“

Vihorlatská hvezdáreň aj v tomto roku pre deti zorganizovala regionálne kolo výtvarnej súťaže: „Vesmír očami detí“ pre okresy Humenné, Medzilaborce a Snina. O túto súťaž je vždy veľký záujem, o čom svedčí aj 511 prihlásených prác zo 45 materských, základných a základných umeleckých škôl. 47 prác postúpilo na celoslovenské kolo súťaže a medzi ocenenými boli aj deti z našej školy. Dňa 23.marca deti z 1. a 2. oddelenia navštívili výstavu najkrajších víťazných detských prác, ktorá bola umiestnená v MsKS v Humennom.

Výstava nás inšpirovala natoľko, že sa aj my v budúcom roku zapojíme do tejto súťaže a pokúsime sa zobraziť vlastnou tvorbou vesmír detskými očami.

Návšteva výstavy

Vynášanie Moreny

     K významným zvykom jarného obdobia patrilo vynášanie slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nazývali Morena. Bola symbolom zimy a  smrti. Jej zničením sa malo z ľudí  aj z dediny odstrániť všetko zlo a choroby.

     Naša Družina Janka Hraška si ctí tradície a ľudové zvyky, preto sme dňa 21.3.2018 usporiadali túto zaujímavú jarnú akciu. O kultúrny program a spev sa postarali Hraškuľčatá z ŠKD. Piesňou ,,Nesieme Morenu...“ sa začal sprevádzaný sprievod detí, ktoré spolu s pani vychovávateľkami niesli vlastnoručne vyrobenú Morenu. Deti sa na symbolickú rozlúčku  zo zimou aj riadne pripravili. Naučili sa piesne a ľudové povedačky. Vynášať Morenu sme začali na školskom dvore a potom sme pokračovali za spevu detí k sadu. V sade sme sa s Morenou rozlúčili so slovami: ,,Zimu vyženieme, teplo prinesieme“.

     Keďže Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, by prišla jar museli ju upáliť. A tak sme našu Morenu - symbol smrti, chorôb a zimy zapálili. Z diaľky sme pozorovali ako Morena horí na popol. Cieľom tejto akcie bolo, aby zima nadobro odišla a jar sa rozvinula do svojej zelenej krásy.

Vynášanie Moreny

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

MDŽ ... deti z 3. oddelenia nás veľmi potešili

Beseda s poľovníkom

Dňa 23.02.2018 sa v ŠKD konala beseda s pánom poľovníkom, ktorej sa zúčastnili deti z 1. a 3. oddelenia ŠKD. Beseda začala prezentáciou o činnosti poľovníka.

Poľovníctvo nie je len záľuba – koníček. Kto si myslí, že je to len poľovanie na zver, ten sa veľmi mýli. Je to predovšetkým veľké množstvo povinností, zodpovednosti a starostlivosti. Poľovník nielen musí dobre poznať zvieratká, ale sa aj o nich starať, a to hlavne v zime, kedy ich prikrmuje, pretože si vtedy ťažko hľadajú samé potravu. Musí vedieť, kedy je možné na ne poľovať a koľko ich môže mať v revíri. To všetko porozprával deťom počas besedy poľovník, ktorý prijal pozvanie do nášho klubu. Pre deti bolo veľkým zážitkom stretnutie v triede s ozajstným dravcom - jastrabom, ktorého si priniesol so sebou.  Svoj pútavý výklad spestril názornými ukážkami rôznych vábničiek, ktoré si  mohli naživo vyskúšať. Poobzerali si jelenie parohy, s ktorými sa aj odfotili. Zaujímavosťou bol výklad o živote jeho jastraba. Deti upútal hlavne  kŕmením dravca. Prekvapením pre ne bolo, že si mohli nasadiť rukavicu, podržať a pohladkať ho. Po prezentácií ukážok mal pre deti pripravené hry a úlohy týkajúce sa zvierat. Úlohou detí bolo vyhľadať v priestoroch školy obrázok zvieraťa, kde ich nasmerovali zvieracie stopy. Pútavé bolo aj skladanie zvieracích puzzle a hádanie zvieracích zvukov. Spestrením besedy bolo, keď asistovali pánovi poľovníkovi pri inštalovaní vtáčej búdky na strom.

Hlavnou myšlienkou besedy bolo predstaviť deťom činnosti, ktoré súvisia so starostlivosťou  o prírodu a jej ochranu. Beseda  s pánom poľovníkom sa deťom veľmi páčila, bola poučná, zaujímavá a oslovila všetkých. Veľká  vďaka patrí praktikantke Claudii Fickovej, ktorá zorganizovala túto besedu a pripravila pekné hry a aktivity pre deti v spolupráci s pánom poľovníkom. Ďakujeme a budeme sa tešiť na opätovné stretnutie.

 

Beseda s poľovníkom

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

ČARUJEME V KUCHYNI

Radi by ste niečo zdravé a zároveň aj chutné? Nie vždy sa nám podarí spojiť dva ciele  do jedného. Povedia Vám: „Poraďte sa s odborníkom!“

A my sme to spravili. Našimi odborníčkami boli tety kuchárky. A výsledok? Deväť druhov zdravých a chutných nátierok na ochutnávku pre deti a nadšenie v očkách malých konzumentov. Ochutnávali a ochutnávali, a zjedli možno aj to, čo by doma nezjedli. Stačí trocha fantázie, chuť k práci a výsledok sa dostaví. Posúdite sami, keď si pozriete fotografie.

Čarujeme v kuchyni

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

KARNEVAL

Ako zapáliť svetielka šťastia v očkách detí, keď zima zavrela všetky farby do truhlice? Bielo-sivý svet okrášliť farebnými lampiónmi, ľahučkými balónikmi, pestrofarebnými šnúrami a veselou hudbou. Zo skrine sa vyberú karnevalové masky a zábava sa môže začať. A na našej škole sa začala 1.februára. Vznešení králi sprevádzali nežné princezné, malí piráti ťahali za sukne čarodejnice, kocúr tancoval s myškou a hrdinovia z kreslených marveloviek si podávali ruky. Na chodbách školy ich čakali stanovištia zábavných hier a súťaží, kde si mohli zmerať sily a vylepšiť náladu, či trocha sa vytiahnuť pred spolužiakmi. Koľko nových priateľstiev sa začalo v tento deň? Nevieme, ale s určitosťou môžeme povedať, že sa všetci dobre zabavili a ešte dlho budú spomínať na náš karneval.

Karneval

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Ples 2018

Dnešný deň bol nádherný. Dievčatá v krásnych plesových šatách, chlapci v oblekoch a triedy vyzdobené pestrými farbami balónov a girlánd. Ples sme zahájili promenádou, kde všetky deti ukázali ako sa vedia správať na spoločenskej udalosti ŠKD. V jednotlivých oddeleniach si neskôr zatancovali, zasúťažili, vybrali kráľa a kráľovnú plesu, či vylosovali peknú tombolu. Všetkým bolo ľúto, že príjemne strávené chvíle tak rýchlo utiekli. Rozlúčili sme sa v dobrej nálade, lebo sa čoskoro opäť stretneme na karnevale.

 

Ďakujeme rodičom za chutné pohostenie!

Plesová promenáda

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Vianočné čaro v ŠKD

Pred Vianocami to v našej škole vyzeralo prekrásne. V skvostnej výzdobe sa odrážala aj príjemná atmosféra, ku ktorej prispelo každé dieťa svojim pričinením. Nacvičovali sa piesne, koledy, vinše, scénky, tance...a vniesli do každého kúta čaro Vianoc. Pred prázdninami sme si spolu posedeli pri stromčeku a rozlúčili sa so starým rokom, aby sme sa vrátili v novom roku v zdraví a dobrej nálade.

Predvianočná atmosféra

Predvianočné posedenie v Dennom centre

Vianoce. Sviatky, na ktoré sa teší azda každý človek na zemi, či už je dieťa alebo stará mama. Viac myslíme na iných, nielen na svojich blízkych. Učíme deti viac si vážiť ľudské hodnoty ako je láska, pohladenie, úsmev, ochota, trpezlivosť a podpora.

 

Preto sme sa dňa 18.12. rozhodli urobiť radosť našim najstarším, v Dennom centre na Duchnovičovej ulici v Humennom. Deti z ŠKD pod vedením vych. Telepovskej a Mašlejovej pozdravili našich seniorov kultúrnym programom, ktorým navodili príjemnú predvianočnú atmosféru.

 

To, že Vianoce sú pre nás všetkých jednym z najkrajších sviatkov v roku, nepochybuje nikto z nás.
Radosť a nálada sú potrebné pre všedné i sviatočné dni. Tak si môžeme Vianoce pripomenúť nielen dnes, ale každý deň.

 

Prajeme vám šťastné a veselé sviatky!

Návšteva v Dennom centre pre seniorov

Vianočný jarmok v ŠKD

Vôňa perníčkov, koledy, anjeli, stromčeky, hviezdičky? Áno! Vianoce sú za dverami. Pripravili ste sa na ne? Máte darčeky? Tak rýchlo na vianočný trh, tam nájdete aj to, čo v obchode nemajú. Naše deti sa pripravili veľmi svedomito. Celý mesiac strihali, lepili, viazali, plietli...krásne ozdoby, darčeky, pozdravy a tiež priniesli hračky, ktoré potrebovali potešiť očká nových majiteľov. Pätnásty december si u nás obliekol šaty jarmočníka, otvoril osem stánkov plných tovaru a pozval všetky Hraškuľčatá na vianočný nákup. Za /papierové/ zlatky a strieborniaky nakúpili všetko, čo poteší dušu, oči i maškrtný jazýček. A že toho bolo viac ako dosť, posúďte sami. Pozrite si foto v našej fotogaérii.

Vianočný jarmok

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Plamienky spomienok

Pred jesennými prázdninami sa pred školou rozžiarili tekvičky, ktoré zútulnili školký dvor. Svetielka navodili príjemnú atmosféru nastávajúcich dní. V mysliach si aj mnohí pospominali na všetkých, ktorí nám boli blízki a ktrorí budú mať navždy v našich srdciach svoje miesto.  

Jesenná atmosféra

V školskom klube bolo zase raz veselo. Dňa 25.októbra sa uskutočnila imatrikulácia: „Pasovačka do Družiny Janka Hraška“, ktorú sprevádzala veselá nálada, spev, tanec a recitácia malých prváčikov. Tí sa predstavili so svojim kultúrnym programom, ktorý si stihli nacvičiť počas prvých dvoch školských mesiacov. A veru, bolo sa načo pozerať!

Mamka Hrašová (Vanesska Ulehlová) sa už nevedela dočkať, kedy sa jej Janíčko vráti, aby privítal nových členov svojej družiny. Slávnosť otvoril pochod námorníkov (deti z 2.A), ku ktorým sa rezkým krokom a spevom pridali deti z 1.A triedy. Postupne sa pripájali aj deti z 1.B, ktoré zarecitovali oslavnú báseň a zatancovali rytmický tanec. Pekným pohybom a spevom sa ukázali aj deti z 1.C triedy, ktorí sa premenili na malých Šmolkov. Všetci preukázali svoju odvahu a šikovnosť, a svojim vystupovaním a správaním si získali obdiv od všetkých divákov. Janko Hraško (Petrík Mižák) svojou varechou spečatil sľub všetkých Hraškuľkov a Hraškuliek. Za odmenu im mamka venovala zlatý dukát a peknú maľovanku, ako pamiatku na tento deň. V závere si všetci spoločne zaspievali hymnu Janka Hraška a odobrali sa na sladké pohostenie, ktoré im pripravili naše tety kuchárky.

Celé popoludnie sa z tried ozývala veselá hudba a spev. Keď sme sa lúčili domov, jeden Hraškuľko povedal: „Dnes sme sa nepohrali s hračkami, neboli sme vonku, ale ja idem domov taký šťastný!“... Nuž želáme všetkým Hraškuľkom, aby v Družine Janka Hraška prežili ešte veľa takýchto veselých a šťastných dní!

Imatrikulácia v Družine Janka Hraška

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Dňa 11. 10. 2017 na našu školu zavítala PANI JESEŇ so svojimi ŠKRIATKAMI LESA. Privítali nás krátkym jesenným programom a poprosili o veľkú pomoc. Keďže škriatkovia lesa pomiešali pani jeseni všetky strukoviny, naše Hraškuľčatá sa zahrali na Popolušku a pomohli jej ich roztriediť. A tak sa v stredu náš školský klub detí premenil na kreatívnu dielňu: „Jeseň v obrazoch“. Deti vytvárali krásne obrázky s jesennými motívmi, pričom použili všetky druhy strukovín a iných prírodnín. Ukázali svoju kreativitu, tvorivosť, zručnosť a šikovnosť. Ich jesenné obrázky skrášľujú teraz chodbu Janka Hraška.

Jeseň v obrazoch

Naše mesto Humenné oslavovalo 700. výročie prvej písomnej zmienky. My sme sa tiež pripojili a tak trochu sme sa vrátili v čase do stredoveku a stali sa rytiermi a princeznami.

     Atmosféru dávnych čias  navodil kráľ so svojím rytierskym sprievodom, bubeníkmi a krásnou princeznou. Naši malí rytieri si najprv postavili hrady, ktoré neskôr museli obraňovať pred nepriateľským vojskom. Svoju zdatnosť preukázali nielen  v streľbe z luku, ale aj v prekonávaní rôznych prekážok. Odvaha rozhodne nikomu nechýbala. Veď, kto by sa dal dobrovoľne zavrieť do väzenia alebo so zaviazanými očami zničiť príšeru? Chýbať samozrejme nesmeli ani hry v kocky a kamenné piškvorky. A čo by to bol za stredovek bez záhadnej veštice, ktorá pomocou tajomných kariet predpovedala osud.

     Dobová hudba, ktorá znela celým popoludním nám ešte viac spríjemnila tento, pre naše mesto, výnimočný deň.

Rytierske hry

1 | 2 | 3 | 4 >>

ARCHÍV

Školský rok: 2016/2017

Rozlúčka s. pani vychovávateľkou Ankou B. a s Jankom Hraškom (Tadeáškom)

1 | 2 | 3 | 4 >>

Dopraváčik

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Deň detí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Deň Slnka

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Princezná Kvapôčka a Zemeguľko

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Šibi ryby...malí šibači

Smiech je liek - Škola podporujúca zdravie

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Z rozprávky do rozprávky

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Návšteva činoherného predstavenia „Zlaté kuriatko"

1 | 2 | 3 | 4 >>

Spievankovo - spieva celá družina

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Školský karneval

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Novoročný ples v ŠKD 2017

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pasovačka do Družiny Janka Hraška

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Medzinárodný deň jabĺk

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Svetový deň úsmevu

Od roku 1999 sa vždy prvý októbrový piatok sa na celom svete oslavuje Svetový deň úsmevu.  Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími. Aj preto heslo tohto dňa znie: „Vykonaj milý skutok. Pomôž jednému človeku k úsmevu“. Deti z Družiny Janka Hraška sa na nás, vychovávateľky ŠKD, usmievajú každý deň.  Tento deň sme sa však trochu snažili vylúdiť úsmev aj ľuďom, ktorí prechádzali okolo našej školy, preto sme vyrobili obrovský nápis a veľké usmievajúce sa ústa z PET vrchnáčikov. V triedach sme sa neskôr zabávali na rôznych žartovných príhodách a smiešnych vtipoch. Domov sme sa všetci vrátili s veľkým úsmevom na tvári.

                                   Vychovávateľky a deti 3. a 7. oddelenia

Deň úsmevu

1 | 2 | 3 | 4 >>

Olympijský deň

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

školský rok 2015/2016

Letná prázdninová činnosť v ŠKD 2016

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Deň Slnka - aktivity z projektu ŠpZ

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

MDD - Indiánske popoludnie

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Turistika - do "Tramtárie"

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Stavanie mája pred "Hrnčiarskym kráľovstvom"

1 | 2 | 3 | 4 >>

Deň Zeme - jarné upratovanie

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Veľkonočná tvorivá dielňa

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Medzinárodný deň žien... potešili sme sa

Vynášanie Moreny

1 | 2 | 3 | 4 >>

Čitateľský maratón

1 | 2 | 3 | 4 >>

Remeslo má zlaté dno

1 | 2 | 3 | 4 >>

Karneval

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Deň vody- podujatie v rámci projektu ŠpZ

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Milé stretnutie pri stromčeku s bývalými pedagógmi našej školy

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Dievčatá verzus chlapci: zábavno-súťažné popoludnie

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pexesománia: „Kráľ a kráľovná pexesa“

1 | 2 | 3 | 4 >>

Pasovačka malých Hraškuľčiat

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Akadémia k 40.výročiu školy

1 | 2 | 3 | 4 >>

Ako bolo kedysi

Domček starej matere

1 | 2 | 3 | 4 >>

Pozrite si aj fotogalériu jednotlivých oddelení